header
NAVIGÁCIA

BIOGRAFIA

ČLENOVIA SKUPINY

DISKOGRAFIA

GALÉRIA

ODKAZY

SINGLE

SÓLOVÉ PROJEKTY

TEXTY PIESNÍ
LIAM-HOWLETT - muž pochádzajúci z mesta Braintree v Essex (Anglicko), ktorý sa narodil v roku 1971 a vyrastal spolu s otcom a so sestrou. Stojí za vznikom skupiny PRODIGY, objavil svoj hudobný cit už ako 13 ročný, keď ho jeho otec učil hrať na piáno (aj keď Liam nevedel čítať noty). Na základnej škole prejavil záujem o hudobné štýly ako SKA a Two tone (hudobné štýly pôvodom z Jamajky). Na strednej škole ho začala fascinovať hip-hopová kultúra. Liam mal potrebu urobiť niečo vlastné. Po pár rokoch si pomocou prázdninových brigád zarobil na lacné DJ-ské nástroje. Neskôr ho miestna hip-hopová kapela s názvom CUT TO KILL zobrala ako ich druhého DJ. Skupina CUT TO KILL však Liama "zradila", jeho záujem o hip-hop sa začal zmenšovať a skupinu opustil. Bolo to v lete 1988.
Zatiaľ čo sa Liam venoval hip-hopu, krajine vládli iné hudobné štýly (Acid House). Cez Atlantik sa do Británie dostala "House hudba", ktorá sa spočiatku presadila iba v gay kluboch. Neskôr vznikali ilegálne house párty, ale postupne sa stala táto hudba mainstreamom. Progresívna hudobná scéna bola v Británii pomenovaná ako "Rave". Liamova prvá skúsenosť s Rave kultúrou bola na párty v bare "The Barn", kde konkrétne vystupoval Mr. C. Táto hudba Howletta úplne dostala a začal navštevovať rôzne podobné akcie. Po pár mesiacoch na nich dokonca začal mixovať sám Liam. V Essex sa stal dobre poznanou tvárou. Bol však veľmi nesmelý aby hral vlastný materiál, ktorý potajomky písal.
Vstup ďalších členov:
Leeroy Thornhill bol veľkým fanúšikom rave scény. S Liamom sa dal dokopy cez jeho priateľov, práve na rave scéne. Liam ho prijal ako tanečníka. Táto úloha mu sadla dokonale, veď bol veľmi vysoký a jeho ľahké a rýchle pohyby boli úžasné.
Ďalší s budúcich členov, Keith Flint, opustil školu a v živote sa venoval rôznym povolaniam. Bol oddaný bikerskej kultúre a počúval kapely 70. rokov ako Led Zeppelin, či Pink Floyd. Kým sa do Británie tlačil rave (leto 1988), Keith cestoval po svete, avšak už na jar roku 1989 bol späť doma. Bol vyhodený z domu, ale jeho kamarátka mu navrhla, že môže pár nocí prespať v jej dome. Bola náruživá raverka a na párty so sebou ťahala aj Keitha. Ten sa tam spoznal s Leeroyom a sa stali skvelými priateľmi. Chodili spolu von takmer každú noc a rýchlo sa stali populárnou dvojicou.
Onedlho Keith spoznal aj Liama a jeho hudba sa mu tak zapáčila, že si od neho vypýtal nahrávku s jeho vlastnými mixami. Keitha a Leeroya Liamova hudba očarila a neskôr sa ho spýtali, či by nemohli vystupovať spolu s ním ako tanečníci. Po Liamovom súhlase sa k nim pridala aj jediná osoba ženského pohlavia v histórii Prodigy - Sharky, ktorá však spolu s nimi vystupovala len krátko. Liam hral na klávesy, pokiaľ Keith, Leeroy a Sharky tancovali. Niekedy v tom čase vznikol názov The Prodigy, pričom chýry hovoria o tom, že Liam pomenoval skupinu podľa svojho prvého syntetizátora (the MOOG PRODIGY). Sám Liam tvrdí, že za názvom je viac ako nejaký hip-hopový nástroj.
Po krátkej dobe Liam posiela do dvoch nahrávacích spoločností svoje songy, pričom sa uchytili u začínajúcich XL Recordings. Liam však cíti, že na živých vystúpeniach potrebujú nejakého MC. Priatelia mu odporučia reggae MC-ho, ktorý pochádza z Peterboroughtu. Liam sa teda stretáva s človekom so pseudonymom Maxim Reality, vlastným menom Keeti Palmer, ktorý sa MC-ingu začal venovať v 14-tich rokoch a sledoval svojho staršieho úspešného brata MC Starkeyho. Maxim sa k Prodigy oficiálne pripája.
Úspešný nástup:
V zostave Liam, Keith, Maxim, Leeroy a Sharky začali Prodigy svoje ranné živé vystúpenia. Avšak na ich live-show chodilo spočiatku šialene málo ľudí. Počas Vianoc 1990 Liam oznámil členom skupiny, že má už pár týždňov podpísanú nahrávaciu zmluvu s XL, aj keď ďalej pracoval ako grafický designér. Liam si však začal uvedomovať, že Prodigy môže byť cesta k širšiemu okruhu hudobných poslucháčov. Sharky sa nepáči myšlienka, že sa musí skupine zaviazať, tak ju cez Vianoce opúšťa.
V orezanej 4-člennej zostave Prodigy naďalej pokračujú. Vo februári vydajú prvý singel s názvom What Evil Lurks, ktorého sa predá neuveriteľných 7000 kópií, čo bol naozaj pôsobivý štart. Nasledujúci singel nesúci meno Charly vznikol po prezretí niekoľkých detských filmov. Liam sem zakomponoval čudný mačací škrekot, frázu "Charly says always tell your Mummy before you go off somewhere" a dodal tomu inovatívne back-beaty. Liam na tútu skladbu povedal: "Myslím si, že to bolo také veselé. Malo to gule!". Singel bol vydaný v auguste 1991. Videoklip k Charly sa hneď dostal na popredné miesta v britských rebríčkoch. Čoskoro na to dal Liam vo svojej práci výpoveď.
S úspechom singlu Charly začalo besnenie Prodigy ešte viac zrýchľovať. Keďže meno Prodigy sa stalo pojmom, ponuky na koncert sa len tak hrnuli. Ich tretím singlom sa stala doska Everybody in the Place, vydaná v decembri roku 1991. Liamova zručnosť bola v tom čase už na veľmi vysokej úrovni. Po vydaní štvrtého singlu s názvom Fire, ktorý dokázal, že Prodigy sa vie ľahko dostať na vrchol rebríčkov, sa kapela rozhodla vydať ich prvý debutový album - The Prodigy Experience. Bol to najlepší album pochádzajúci z vtedajšej rave scény. Album sa v top 40 udržal pekných 6 mesiacov a skupina pre podporu albumu koncertovala v Európe, Austrálii, Amerike, či v Japonsku.
Finálnymi singlami z debutujúceho albumu boli ešte Out of space a Wind it up, ktoré taktiež v hiparádach uspeli. Liam sa však začal báť, že Prodigy zomrie spolu s umierajúcou rave scénou. Jeho hudba potrebovala zmenu.
Odchod z rave scény:
Liam sa obával, že ľudia zmenu neprijmú. Vydal dosku "Earthbound", ktorú nazval podľa svojho starého domáceho štúdia, ale doska bola len fake, tváriaca sa, že nevyšla pod značkou Prodigy. Zmena bola jasná, skladba mala iný štýl ako všetky ich doterajšie. Keďže sa u ľudí uchytila, bola znovu vydaná ako One love, tentokrát už pod menom Prodigy. Bol to rozhodujúci zlom v ich kariére.
Na novom albume začal Liam pracovať v roku 1993. Neskôr vyšlo video k skladbe No Good (Start the Dance), ktorá svojím štýlom pripomínala skôr techno. Druhý album Prodigy s názvom Music for the Jilted Generation sa stal jednotkou v rebríčku albumov, bol nominovaný na Mercury award a po celom svete sa predalo viac ako milión kópií. Bola to dynamická, moderná a tanečná doska, avšak oveľa temnejšia ako prvý album. Skladby obsahujú ťažké beaty, prvky jazzu, funky či groove, výraznú gitaru, Liamov návrat k hip-hopu (Poison) a priamočiare skladby s cieľom roztancovať ľudí (No Good). Kritici album prijali výborne a niektorí dokonca Liama nazvali "súčasným Beethovenom". Prodigy s albumom koncertujú po celom svete a od MTV awards vyhrávajú cenu za najlepší tanečný akt.
The Prodigy začínajú hrať na väčších a významných festivaloch. Na Feil festival v Írsku na nich už vtedy dokonca prišlo okolo 35 000 návštevníkov. Stávajú sa jednou z najlepších festivalových skupín v krajine. Nasledujúce dva single Voodoo people a Poison sa ako tradične dobre umiestňujú v hitparádových rebríčkoch. V roku 1995 si upevňujú reputáciu ako "najlepšia Rock 'n' Roll skupina sveta". Ich vystúpenie v Glastonbury bolo označované ako najväčšia show na svete.
Najväčší boom The Prodigy:
Prvá ochutnávka z nového materiálu pripravovaného na tretí album, prišla v máji roku 1996, vydaná ako Firestarter. Zmena bola opäť výrazná, track sa skladal z nesmierne dynamickej hudby a všetku pozornosť na seba upútal Keith, ktorý v tej chvíli prestal byť "len" tanečníkom. Jeho image sa drsne zmenil, dlhé vlasy si skrátil do originálneho účesu s vyholeným pásom uprostred hlavy a môžeme súhlasiť s tvrdením, že sa stál tvárou Prodigy. Skladba Firestarter sa hneď umiestnila na prvom mieste v rebríčku singlov. Keď sa na svetlo sveta dostal videoklip, médiá sa oň začali zaujímať a mnohí rodičia dokonca označili videoklip ako hrôzostrašný a podľa nich by sa nemal objavovať v dennom vysielacom čase, napriek tomu že sa v ňom neobjavujú žiadne drogy, zbrane, či násilie. Táto nahrávka bola v krajinách západnej a severnej Európy číslom jedna a necelých šesť týždňov od jej vydania sa jej predalo viac ako 750 000 kópií.
Ďalším hitom sa stal druhý singel z tretieho albumu s názvom Breathe. V krajine sa opäť umiestnil na prvom mieste, kde sa držal neuveriteľné 4 týžde a predaje boli rovnako úspešné ako pri skladbe Firestarter. V roku 1997 The Prodigy konečne vydávajú album - The Fat of the land. V rebríčku albumov hneď vyskočil na prvé miesto, kde sa taktiež udržal celkom dlhú dobu. Po svete sa predá viac ako 7 miliónov kópií, Prodigy zaznamenáva okamžitý a obrovský medzinárodný úspech a vo viac ako 20 krajinách sa ich skladby držia na prvých miestach. Skupinu už teraz pozná takmer celý svet a ich album sa stáva platinovým.
Po albume je vydaný ďalší singel Smack my Bitch up, ktorého videoklip aj samotná skladba bola zakázaná v mnohých krajinách pre svoju kontroverznosť. Vo videu sa nachádzali dosť naturalistický sex a text piesne taktiež nebol najkrajším. Napriek týmto negatívám The Prodigy vyhráva ďalšie ceny a skupina sa stáva ešte populárnejšou.
Čas ticha:
Prodigy si zrejme uvedomili, že potrebujú prestávku. Nastala doba ticha a Prodigy si vyhradili čas na zaslúžený oddych. V rokoch 1998 - 1999 sa všetci členovia občas stretli na vystúpeniach, ktorých bolo naozaj málo. Maxim v tomto čase vydal sólový singel "My web", Leeroy sa venoval remixovaniu rôznych skladieb a Liam pod menom The Prodigy vydáva album The Dirtchamber Session Volume 1, kde Liam ukazuje svoje mixovacie schopnosti a vracia sa k svojim hip-hopovým začiatkom.
V roku 2000 sa médiami šíria informácie, že The Prodigy vydávajú nový album. Liam preto poskytne názov nového albumu - Always Outnumbered, Never Outgunned, ale zatiaľ ho nevydáva. Zatiaľ čo Maxim vypúšťa svoje ďalšie sólové veci, Leeroy mení svoj alias z "Longman" na "Flightcrank" a vydáva vlastný sólový singel. V Apríli roku 2001 vydáva ďalšie sólové úspešné projekty a následne kapelu opúšťa s vysvetlením, že sa ako člen The Prodigy už posledných zopár rokov necíti. V júni roku 2001 vydávajú Prodigy dvojalbum s remixami - Experience Expanded.
Skupina začala koncertovať v trojčlennej zostave, pričom na koncertoch vystupovali zväčša len so starým materiálom, no občas zahrajú nové tracky ako Trigger a Nuclear. V roku 2002 na festivale v Austrálii a Novom Zélande odhaľujú svoj najnovší počin, skladbu Baby's got a Temper. Neskôr vychádza singel a taktiež aj nový videoklip. Medzi rokmi 2002 až 2003 nastáva pauza a o Prodigy takmer nie je počuť. V júni roku 2004 je vydaný ďalší materiál s názvom Girls/ Memphis Bells. V auguste toho istého roku konečne vychádza dlho očakávaný album Always Outnumbered, Never Outgunned. Napriek tomu, že album bol už mesiac pred vydaním uverejnený na internete, hneď po vydaní vyskočil na prvé miesto v britskom rebríčku albumov. Neskôr v Auguste je vydané video a singel Girls, ktorý v rebríčku singlov skončil na 19. priečke. Druhý singel albumu je vydaný ako Hotride a tretí v poradí je Spitfire, ktorý vychádza vo Februári 2005.
Súčasnosť:
17. novembra roku 2005 vyšiel výberový dvojalbum s názvom Their law, ktorý tradične, ako všetky albumy The Prodigy skončil v rebríčku albumov ako prvý. Momentálne (rok 2007) sa očakáva nový album, ktorého príchod Liam oznámil na rok 2008.
The Prodigy je jedna z najlepších súčasných skupín sveta. Ich piesne nemôžeme zaradiť do žiadneho žánru, ale môžeme ich označiť ako pravý "elektronický punk". Momentálne je skupina zložená z troch stálych členov a to: Liam Howlett, Maxim Reality a Keith Flint.

Copyright © 2008 Peter Matyáš